Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
ČESKÉ BUDĚJOVICE | V letošním roce si připomínáme 110. výročí úmrtí vimperského podnikatele Johanna Steinbrenera, zakladatele tamního knihtisku. K uctění jeho památky pořádá Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích výstavu a město Vimperk skupinovou hru.
Historie knihtisku ve Vimperku sahá až do 80. let 15. století. Tehdy Johann Alakraw vytiskl první český kalendář. V polovině 19. století na tuto tradici navázal Johann Steinbrener, jehož 110. výročí úmrtí si v letošním roce připomínáme. Ve svém rodném domě, kterému se podle domovního znamení říkalo U Slona, si otevřel knihařskou dílnu a krámek. Zanedlouho vybudoval prosperující firmu, jejíž výrobky znali po celém světě. Modlitební knihy byly vydávány ve 30 jazycích včetně indiánských a domorodých. Se stejným úspěchem byly tištěny i vimperské lidové kalendáře a kolibří korány. Johann Steinbrener byl nejenom úspěšným podnikatelem, ale i hospodářem a filantropem.
Výstava, kterou připravilo Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, představuje nejenom život a dílo vimperského rodáka, ale i další osudy dílny po jeho smrti. Po druhé světové válce byl prosperující podnik znárodněn. Potomci Johanna Steinbrenera se usadili v Schärdingu, kde firmu pod názvem J.Steinbrener Verlag & Buchbinderei obnovili a provozují dodnes. V 50. letech se vimperská tiskárna stala součástí závodu Stráž z Plzně. Díky kvalitě se stala vyhledávaným spolupracovníkem několika českých nakladatelství. Vzniklo zde mnoho dětských knih, ale i poezie. Po roce 1989 se postupně omezovala výroba a v roce 2003 ukončila svou činnost. Výstava bude návštěvníkům otevřena až do 27. října 2019.
Zaniklou slávu vimperských tiskáren dnes připomíná jen několik malých polygrafických firem, z nichž asi nejznámější je Akcent Tiskárna Vimperk a S–Tisk Vimperk. Na lisu pocházejícím z původního provozu Steinbrenerova tiskařského závodu, který je jedním z exponátů Muzea Vimperska, byl v roce 2017 při představení projektu rekonstrukce zámku Vimperk vytištěn grafický list, jehož fotografii můžete vidět níže. Na svého slavného rodáka ale město nezapomnělo. Od června roku 2017 je v rámci oživení náměstí Svobody otevřena ve sklepě staré vimperské radnice logická hra s názvem Steinbrenerova tiskárna. Je určena pro skupiny hráčů a nabízí pohled na dějiny místního knihtisku.
Více informací naleznete na internetové stránce JIHOČESKÉ MUZEUM V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH a internetové stránce VIMPERK.