Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
Publikováno
21. 12. 2019Rubrika
Tipy a inspiraceTémata
BRNO | Nahlédněte do mikrosvěta meziválečné podnikatelské elity v Brně, Ostravě nebo Ústí nad Labem na výstavě Fabriky a fabrikanti. Navštívit ji můžete v galerii Celnice v zahradě Vily Löw-Beer sousedící s vilou Tugendhat. Expozice je k vidění do 26. ledna 2020.
Současnou podobu jihomoravské metropole ve druhé polovině 19. století a první polovině 20. století zásadně ovlivnil rozvoj textilního průmyslu. Mezi brněnskými podnikateli židovského původu vynikali členové rodin Fuhrmann, Himmelreich, Löw-Beer, Stiassni, Tugendhat a Zwicker. Ti zanechali ve městě nepřehlédnutelné stopy v podobě luxusních domů a rozsáhlých továrních areálů.
Tématu se věnuje i publikace Stopy textilních magnátů v Brně: Löw-Beer, Stiassni, Tugendhat, kterou Muzeum Brněnska vydalo již v roce 2017. „S trochou nadsázky můžeme říct, že katalog k výstavě byl hotový o dva roky dříve. Kniha mapuje pozůstatky působení zmíněných rodin v Brně, lze ji použít jako průvodce městem. Expozice ovšem představuje další významné místní i mimoměstské továrníky – často spojené příbuzenskými vazbami,“ přibližuje autorka výstavy, historička Petra Svobodová.
Návštěvníci nahlédnou i do spletitých rodinných vazeb. Dozví se například, že tři bratři Rudolf, Alfred a Benno Löw-Beerovi se oženili se sestrami Elisou, Marianne a Johannou Wiedmannovými, čímž upevnili vazby a majetek dvou významných rodin. Podobně se pak sňatkem spojili Löw-Beerovi s Tugendhatovými nebo brněnští textilní podnikatelé Stiassni s uhlobarony Weinmannovými z Ústí nad Labem. Galerie je bezbariérová a přístupná denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin.
Více informací naleznete na stránkách VILY LÖW BEER nebo FACEBOOKU.