Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
PRAHA | Od počátku letošního roku je památkově chráněn komín bývalé tkalcovny a přádelny Bratří Perutzů při Voctářově ulici. Představuje výraznou urbanistickou dominantu a cenný odkaz vývoje Libně v druhé polovině 19. století a jejího industriálního charakteru.
Komín z poslední třetiny 19. století výšky 57 metrů má klasickou cihlovou konstrukci na osmiúhelníkovém půdorysu s vysokým soklem. Později byl dodatečně navýšen asi o čtvrtinu za použití kruhové režné konstrukce. Těleso je opatřeno dvojicí žebříků a ocelovými skružemi. Za samostatnou pozornost stojí zejména komínový podstavec, jehož římsa je zdobená cihelným ornamentem. V současném stavu je dále rozpoznatelný zazděný kouřovod. Donedávna opomíjený pozůstatek industriální architektury doporučil k prohlášení kromě jiných institucí také Národní památkový ústav v Praze.
Bratři Perutzové založili svůj podnik v roce 1862 v pražských Holešovicích a později přesunuli svou továrnu do Libně. Po požáru závodu v roce 1927 nebyla fabrika plnohodnotně obnovena a zůstala zachovaná tkalcovna a technologie na barvení vzorků. Komín je posledním pozůstatkem kotelny, která byla zbořena v letech 2010–2012 a sloužila později mimo jiné také k vytápění libeňských doků. Pozemky někdejší přádelny byly rozprodány a v části textilního areálu postavila na konci 20. let minulého století akciová společnost Horák & Hlava servisní dílnu pro automobily s charakteristickou konstrukcí střechy tvořenou dřevěnými obloukovými sbíjenými vazníky a sedlovými světlíky s šachtami. Památkově chráněná hala je spolu s komínem v současnosti zakomponovaná do veřejně přístupného obchodně administrativního areálu Palmovka Park Libeň.
V České republice se v současnosti nachází asi 8 000 továrních komínů, z nichž je přibližně polovina cihelných a asi 600 z nich je starších 100 let. Aktuální přehled a průběžně doplňovaný stav tohoto specifického stavebního fondu je k dispozici v rámci databáze komínů KODA, kterou zpracovávají členové Svazu českých komínářů a na které se podílejí také členové portálu fabriky.cz.
Podrobnosti o stavbě naleznete v rámci PAMÁTKOVÉHO KATALOGU NÁRODNÍHO PAMÁTKOVÉHO ÚSTAVU.