Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
NALŽOVSKÉ HORY | Nalžovské Hory na Klatovsku mají unikát. Pod číslem popisným 71 se ukrývá historický pivovar, který se nově stal kulturní památkou. Dochoval se v autentické stavební podobě a dokládá tradiční historickou technologii výroby piva.
Až příště pojedete po silnici z Horažďovic na Klatovy, přibrzděte. Pozdně barokní zámecký pivovar v Nalžovských Horách, založený v roce 1774, se tu dochoval v takové podobě, že ho Ministerstvo kultury na podzim 2020 zapsalo na Ústřední seznam kulturních památek. Na počátku 20. století produkoval tři tisíce hektolitrů piva ročně, poslední várka odtud odjela v roce 1932.
Původem barokní stavba je zachycena na Císařském povinném otisku mapy stabilního katastru z roku 1837. Pivo se v obci ale vařilo už dříve, pivovar je u zámku zmiňovaný ve druhé polovině 16. století za Jana Vchynského z Vchynic, existoval zde i za pozdějších držitelů panství. Konstrukce současné budovy pocházejí z 18. století, na přelomu 19. a 20. století pak do nich zasáhla úprava a modernizace, tehdy byla provedena změna z ručního na strojní parní pohon. Při těchto úpravách byla zřejmě do prostoru varny zabudována dosud zachovaná obezděná varná pánev a chladící štok.
Stavbu tvoří tři části spojené do obdélného půdorysu. Základní funkční sestava se skládá z pivovaru a sladovny. Ve střední části je varna, ke které ze severozápadu přiléhá obytná část se sklepy (zřejmě spilka) a z jihovýchodu je připojena sladovna s humnem, sýpkovými patry a patrně i hvozdem. Ležácké sklepy se nachází v sousední části hospodářského dvora. S datací pomáhá kamenný obdélný portálek s letopočtem 1774.
V objektu jsou patrné minimální novodobé zásahy, vynikají masivní klenby pod obytným stavením nebo krov pozdně barokního typu ve sladovně. Hodnotné jsou také některé prvky pocházející rovněž z období pozdního baroka a pozdějších stavebních fází, zejména kamenné portálky, některá torza dveřních výplní, kování a ojediněle dochovaná okna z první poloviny 19. století.
Bližší informace naleznete v PAMÁTKOVÉM KATALOGU NÁRODNÍHO PAMÁTKOVÉHO ÚSTAVU.