Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
Publikováno
23. 10. 2023Rubrika
Zprávy z regionůTémata
LOBEČ (MĚLNICKO) | V technické památce Parostrojního pivovaru v Lobči proběhlo 12. října slavnostní odhalení bronzové plakety nejprestižnější evropské ceny v oblasti kulturního dědictví. Tu za více než 15 let trvající záchranu obdrželi architekti Jana a Pavel Prouzovi.
Ačkoliv slavnostní předání Cen Evropského dědictví proběhlo 28. září v Palazzo del Cinema v Benátkách, nyní bylo ocenění oficiálně uvedeno na domácí půdě v Lobči. Slavnosti se zúčastnila padesátka vzácných hostů a přátel. Po úvodním přivítání manželi Prouzovými a starostkou obce Zuzanou Pavlík Šimonkovou představil Pavel Prouza ve sladových prostorách prezentaci projektu záchrany a oživení pivovaru. Slavnostní proslovy dále přednesli viceprezident organizace Europa Nostra Petr Svoboda, generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková, ředitel sekce kulturního dědictví Ministerstva kultury Vlastislav Ouroda, senátorka za Mělnicko a Prahu-východ Jarmila Smotlachová, místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jan Skopeček a náměstek paní hejtmanky Středočeského kraje Pavel Pavlík.
Za hudebního doprovodu kapely Guinness Company následoval zlatý hřeb akce, a to odhalení bronzové plakety Europa Nostra na fasádě při vstupu spojené s přípitkem a pohoštěním. Dalším bodem programu se stala prohlídka oceněné památky s Janou Berkovou z Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště středních Čech. Na oficiální závěr byla nachystána dernisáž výstavy o konverzích průmyslové architektury v Česku, kterou představil Benjamin Fragner z Výzkumného centra průmyslového dědictví.
Projekt záchrany a oživení technické památky Parostrojního pivovaru v Lobči byl oceněn v hlavní kategorii Obnova & konverze. Kromě toho získal také třetí nejvyšší počet hlasů v anketě hlasování veřejnosti. O ocenění se v letošním ročníku ucházelo 224 projektů z 34 evropských zemí. Odborná porota v pěti kategoriích v červnu rozhodla o ocenění 30 projektů z 21 zemí. Česko mělo letos po několikaleté pauze svého reprezentanta, naposled vyznamenání obdržely například v roce 2017 areál v Kuksu a o rok později rotunda sv. Václava v Praze. Jak zdůraznila mimo jiné ve svém proslovu generální ředitelka Národního památkového ústavu, manželé Prouzovi jsou první soukromí vlastníci v Česku, kteří ocenění získali, a označila jej za památkářského Oscara.
Více informací naleznete v KATALOGU SLUŽEB, aktuality dále na FACEBOOKU.