Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
Publikováno
19. 09. 2024Rubrika
Tipy a inspiraceTémata
ČESKO | Jakých bylo uplynulých 30 let pro české památky? V anketě časopisu PROPAMÁTKY jsme se zeptali čtveřice osobností. Třetím dotázaným byl Josef Štulc – historik umění. Přečtěte si jeho odpověď.
Rok 1989 zastavil chátrání památek a historických měst. Restituce a privatizace přinesly návrat zodpovědnosti a zájmu vlastnictví udržovat. Vznikla nová rizika v podobě funkčního přetěžování památek, nebo dokonce odstraňování staveb. Pro historickou urbanistickou integritu památkových sídel je nebezpečím trend výškových staveb nekompatibilních s geniem loci místa. Česká památková péče navázala na dlouhou, evropsky významnou tradici – koncepci ochrany historických měst díky vyhlašování rezervací a zón, dále na stavebněhistorické průzkumy i na interiérové instalace hradů a zámků. Je třeba si vážit špičkové úrovně restaurování uměleckých děl. Úspěchem porevoluční éry je zapsání našich nejcennějších památek a památkových rezervací na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Jako symboly dobré porevoluční praxe vidím vzornou údržbu Pražského hradu, citlivou konzervaci hradu a zámku v Českém Krumlově a řady dalších obnov. O nepochopení hodnot svědčí setrvávání otáčivého hlediště uprostřed cenné zámecké zahrady v Českém Krumlově. Myslím, že památková péče plní své poslání velmi dobře. Pokračujeme v ochraně historických celků. Digitalizujeme Ústřední seznam. Rozvíjíme vědeckovýzkumné činnosti i oborové vzdělávání.
Jaký má názor ministr kultury Martin Baxa, historička architektury Klára Brůhová nebo ředitel Pamiatkového úradu Slovenskej republiky Pavol Ižvolt? Odpovědi všech dotazovaných účastníků ankety jsou k přečtení v JARNÍM ČÍSLE ČASOPISU 2023.