Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
PRAHA | Uznávaní světoví architekti se v rámci mezinárodního festivalu Architecture Week sjíždí na prestižní setkání do Prahy. Příští dva týdny patří i projektu Dny měst v Praze, v centru metropole se tak široké veřejnosti představují česká města, polská či slovenská kultura.
V rámci 7. ročníku mezinárodního festivalu Architecture Week se uskuteční ve čtvrtek 3. října v Brožíkově síni Staroměstské radnice odborná konference. Letos jsou přednášky věnované ochraně hmotného kulturního dědictví v rámci Evropské unie. „Jsme velice potěšeni, že pozvání přijali významní evropští a světoví odborníci na tuto problematiku. Mezi hlavní hosty patří například Michael Turner, zástupce světové organizace UNESCO v Paříži,“ uvedl ředitel festivalu Petr Ivanov.
Mezi přednášejícími se představí například Antonio Natali, ředitel florentské galerie Uffizi či Nikita Yavein s přednáškou Petrohradská architektura a rekonstrukce Ermitáže. Dalšími hosty jsou Frédéric Didier ze správy zámku a města Versailles, Carlotta Del Bianco, spoluzakladatelka a viceprezidentka nadace Fondazione Romualdo Del Bianco z Florencie nebo Ondřej Zatloukal, vedoucí uměleckohistorického oddělení Muzea umění v Olomouci na téma Vzorová rehabilitace památky UNESCO – Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži.
Letošní ročník festivalu Architecture Week v Jiřském klášteře přestavuje architekturu téměř třiceti českých, polských a slovenských měst, dále moderní a historickou architekturu čtyřiceti zemí, obrazem festival ukazuje na jedné z výstav všechny památky zapsané na Seznam světového dědictví UNESCO, kterých je 745. „Na další výstavu se nám podařilo shromáždit přes 200 maket architektonických staveb z celého světa. Zájemci o architekturu by si neměli nechat ujít přednášky v Národní technické knihovně. Mezi přednášejícími budou například Nikolaus Goetze z Německa, Jorge a Arturo Arditti z Mexika, Josef Pleskot z AP Atelieru, pozornost jistě přiláká i přednáška Bracha a Michaela Chyutina z Izraele či Fernanda Menise z Finska,“ dodává Petr Ivanov.
Součástí festivalu je i nový celorepublikový výtvarný projekt Hravý architekt. Ten pomáhá přiblížit dětem z 3. a 4. tříd základních škol zábavnou formou historickou architekturu a památky jejich města. Děti tak měly za úkol ztvárnit zajímavé památky dle jejich výběru, ty nejlepší jsou představeny v samostatné expozici na výstavě v Jiřském klášteře. Této akce se zúčastnilo více než 600 dětí 20 základních škol z 20 měst celé České republiky.
Děti, jejichž práce jsou k vidění, si také mohou užít jeden den na Pražském hradě. V rámci jejich návštěvy se konají i workshopy. „Pokoušíme se zasít do dětí semínko povědomí o architektuře. Ony vědí, že existuje a my jim chceme ukázat, že je architektura dobrá i špatná, že se musí vymýšlet a že to není práce pro nějaké nadlidi, ale že to je práce třeba pro ně,“ uvedl k projektu ředitel pražského pracoviště Národního památkového ústavu Ondřej Šefců, který s dětmi workshopy realizuje. „Přáli bychom si z Hravého architekta založit novou tradici každoročních setkání dětí na Pražském hradě. Navíc chceme tento projekt rozvíjet do mezinárodního kontextu, a tak každý ročník bude mít vlastní téma,“ prozradil ředitel festivalu Petr Ivanov.
V příloze naleznete program na Dny měst v Praze, více informací o festivalu pak na stránkách ARCHITECTURE WEEK. Mediálním partnerem festivalu je portál PROPAMÁTKY.