Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
PRAHA | Ve dnech 13. a 14 listopadu pořádal Institut pro památky a kulturu další ročník konference PROPAMÁTKY. Letošní téma se věnovalo obnově a využívání vodárenských věží. Setkání se konalo v Národním technickém muzeu.
První den patřil příspěvkům, které se na téma vodárenských věží dívaly z mnoha úhlů. Účastníci se mohli dozvědět, že během pěti staletí bylo na našem území postaveno na 495 vodárenských věží, z nichž se památkové ochraně těší zhruba necelá pětina. Tento poměrně nízký počet byl dán především zájmem zapisovat na Ústřední seznam kulturních památek zpočátku zejména hrady, zámky a později sice i průmyslové a technické stavby, ale vodárenské věže byly často jen součástí většího areálu.
Bylo připomenuto, že vodárny neslouží a nesloužily jen k rozvodu pitné vody do měst a obcí, ale také k rozvodu vody technologické na dráze s parní trakcí, v papírnách, pivovarech a dalších vodu používajících provozech, stejně jako v léčebnách, na zámcích či v zahradách. V exkurzu do historie vodárenských věží se přítomní mohli dozvědět, že první zmínky o nich pocházejí z období renesance a souvisely s rozvojem měst, ale i výroby a řemesel.
První byly ještě ze dřeva, až později se stavěly kamenné. Nejstaršími z nich byly Staroměstská vodárenská věž v Praze nebo v Jičíně a Táboře. Obrovský rozvoj vodárenských věží nastal s příchodem průmyslové revoluce, kdy se stavěly čistě účelové stavby. Až kolem roku 1900 se mění pohled na tyto mnohdy architektonicky hodnotné objekty. Mezi přední architekty, kteří se věnovali i tomuto druhu staveb, patřili Jan Kotěra, Josef Gočár nebo v druhé polovině 20. století pak Karel Hubáček.
Vodárenské věže musely stát zpočátku kvůli rozvodu vody u vodního zdroje – nejčastěji u řek, s rozvojem páry už prakticky kdekoliv. Až do 19. století byly vodovodní rozvody dřevěné a teprve pak se přešlo na litinu a další materiály. Jedna z přednášek se věnovala vodárenské věži v Benešově, další se zaměřila na příklady těchto staveb na území států Visegrádské čtyřky. V následujícím bloku přednášek byly zmíněny příklady úspěšných obnov a konverzí vodárenských věží v Třebíči, Vratimově nebo Kladně-Rozdělově. Poslední příspěvek přiblížil nádražní vodárenské věže u nás a v zahraničí.
Na podvečer byla pro účastníky konference připravena exkurze do nedaleké již nefunkční vodárenské věže na Letné v blízkosti Národního technického muzea. Nyní slouží jako multifunkční budova pro potřeby města Prahy. Samotný večer byl pak věnován oslavě sedmých narozenin Institutu pro památky a kulturu, o němž jsme přinesli článek ZDE.
Pro přítomné účastníky byly na druhý den uspořádány dvě tematické exkurze. První z nich byla komentovaná prohlídka Muzea pražského vodárenství v Podolí, druhá provedla zájemce po pražských vodárenských věžích nalézajících se na vltavském nábřeží.
Setkání se uskutečnilo pod záštitou Ministerstva kultury. Partnery konference byly Pražské vodovody a kanalizace, a. s. a Národní technické muezum. Více informací o předchozích odborných konferencích pořádaných Institutem pro památky a kulturu naleznete na stránkách KONFERENCE PROPAMÁTKY.