Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
Publikováno
22. 12. 2014Rubrika
Tipy a inspiraceTémata
LITOMYŠL (SVITAVSKO) | V dalším ohlédnutí za cenou Patrimonium pro futuro chceme představit nominaci v kategorii Prezentace hodnot, které se dostalo publikaci Sgrafita zámku v Litomyšli, kterou vydal Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště Pardubice.
Monografie představuje výstup projektu nazvaného Sgrafita litomyšlského zámku – systematická dokumentace, průzkum a monitoring sgrafitových fasád zámku v Litomyšli (Podpora pro památky UNESCO). Nominováni byli editor Pavel Weisser a autoři Martin Boštík, Petra Lesniaková, Eliška Racková, Jiří Slavík a Jan Vojtěchovský.
V úvodní části se autoři věnují jak architektuře renesančního zámku v Litomyšli, tak jeho historii, průběhu výstavby, vzniku i vývoji sgrafitových fasád včetně širšího kontextu jejich vzniku. Uměleckohistorická část nazvaná Příběhy fasád důsledně rozebírá ikonografii sgrafit v konfrontaci s grafickými předlohami a přináší srovnání s dobovými vizuálními příklady a koncepčními analogiemi. Její významnou část tvoří pasáže věnované „novým příběhům“, tedy restaurování litomyšlského zámku v 70. a 80. letech minulého století, kdy na obnově pracovali přední čeští výtvarní umělci Václav Boštík, Zdeněk Palcr, Stanislav Podhrázský a Olbram Zoubek.
Příběhy za fasádou jsou rešerší nálezů konstrukcí a prvků souvisejících s předchůdci dnešního litomyšlského zámku zachycených při restaurování. Představeny jsou raně novověké postupy, technologie a „ohlasy z minulosti“, tedy zprávy z dobových pramenů odkazující k tematice sgrafita v lokálním i evropském kontextu. Knihu uzavírají restaurátorské a přírodovědné průzkumy a obsáhlá obrazová příloha obsahující mimo jiné detailní analytické fotoplány, konfrontaci sgrafit s grafickými předlohami, výběr z fotodokumentace při restaurování v 70. a 80. letech minulého století či mikroskopové fotografie vzorků omítek. Díky anglickému resumé se s výsledky výzkumu mohou seznámit i zahraniční badatelé.
Ačkoli si autoři uvědomují, že ve výzkumu je třeba pokračovat, představuje publikace Sgrafita zámku v Litomyšli zřetelný milník pro výzkum sgrafit litomyšlského zámku. Kniha vydaná s finanční podporou Ministerstva kultury v rámci grantového programu Podpora pro památky UNESCO náleží k uceleným interdisciplinárním monografiím z oblasti památkové péče.