Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
Publikováno
18. 07. 2019Rubrika
Zprávy z regionůTémata
KRÁLOVÉHRADECKO | Na jaře tohoto roku byla na Hořicku nalezena sekera zdobená stříbrem, takzvaná bradatice. Nástroj, který mohl mít pro svého majitele i symbolický význam, představuje unikátní nález v rámci střední Evropy.
Tvar sekery – bradatice je typický pro Velkou Moravu 9. století a nachází se především v hrobech. Takové nálezy ale nejsou zdobené. „Bradatice zdobená stříbrem je proto pro naši republiku i širší střední Evropu unikátem. Na první pohled na sekeře zaujme vyobrazení ptáků po stranách ostří. Tato zvířata se ve slovanské mytologii vyskytují často a mohou symbolizovat převtělené bohy nebo mohou být symbolem ochrany či průvodcem,“ říká k objevu královéhradecký archeolog Ondřej Herčík.
Po okrajích unikátního nálezu se dále vyskytuje lemování v podobně linky, na které jsou obdélníkovité útvary rozdělené na menší části. Na horní straně sekery jsou trojúhelníky směřující k ostří. Bradatice jako artefakt se v tomto období objevuje hojně. Tento druh se ovšem obyčejně nevyskytuje a tato zbraň mohla mít pro jedince i symbolický význam.
Předmět byl objeven pomocí detektoru kovů asi 15 cm pod úrovní terénu. Původní nálezce jej však odložil na nedaleký pařez, kde ho našel a následně odevzdal spolupracovník muzea. Fakt, že byl v tak malé hloubce, navíc na území, kde nikdy v historii neprobíhala orba, může dokazovat, že artefakt byl ztracen či záměrně (v rámci rituálního chování) opuštěn. Na místě byla provedena sondáž kvůli zjištění, zda hledač pokladů nenarušil hrob a nepoškodil jeho celek. Naštěstí výkop nezasáhl žádnou nemovitou archeologickou situaci.
Bližší informace naleznete na stránkách MUZEA VÝCHODNÍCH ČECH V HRADCI KRÁLOVÉ.