V současné době je do akce zapojeno přes 50 partnerů. Všechny prohlídky historicky cenných objektů jsou vedeny v bezplatném návštěvnickém režimu s odborně vyškoleným průvodcem. „Kostely zařazené do projektu poskytují příležitost poznat jejich architektonické a duchovní bohatství i jedinečné příběhy svědčící o bohatých dějinách. Jsou především místy ztišení, naslouchání a zamyšlení,“ říká krajský radní Miroslav Kašný, zodpovědný za kulturu, památkovou péči, spolupráci s církvemi, mládež a sport.

V roce 2019 bylo zaměstnáno 148 průvodců proškolených odborníky. „Tato služba je hrazena díky finanční podpoře měst, obcí a Zlínského kraje, přičemž samotný kraj je koordinátorem celého projektu a přispívá nejen na honoráře zaměstnanců, ale také na zajištění propagace. V kostelích se provádí zdarma, od května do konce září, a to dle režimu, který si stanovili farnosti. Jedná se buď o víkendový, nebo plný návštěvnický provoz,“ upřesnil Miroslav Kašný.

Průvodci jsou většinou studenti a aktivní senioři. Díky projektu Otevřené brány se poznávají partneři, kteří o sobě předtím často ani nevěděli nebo neměli důvod vejít v kontakt. Nyní si vyměňují zkušenosti a hledají možnosti, jak spolupráci rozšiřovat a nabídku činit ještě zajímavější. Například mezi Luhačovicemi a Pozlovicemi jezdí turistický vláček, jehož trasa propojuje mnoho památek v dané lokalitě. Často se také stává, že v řadě měst či obcí lidé objevují svůj kostel a jeho jedinečnost až díky projektu, umožňujícímu vstoupit dovnitř mimo čas pravidelných bohoslužeb.

Bližší informace naleznete na stránkách OTEVŘENÉ BRÁNY