Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
Publikováno
03. 04. 2024Rubrika
Tipy a inspiraceTémata
PRAHA | Galerie hlavního města Prahy pořádá konferenci o komemorativních dílech ve veřejném prostoru z doby porevoluční ve středu 22. května. Zájemci se mohou hlásit a současně posílat své příspěvky nejpozději do 10. dubna.
Setkání se bude pokoušet najít odpovědi na otázky: Jaká témata, jaké události a jaké osobnosti je potřeba připomínat ve veřejném prostoru ve 21. století? Jedním z inspirativních příkladů v našem uvažování o proměnách pomníků je Dům matky a Dům syna od Johna Hejduka, který dnes stojí na Alšově nábřeží. Plastiku, která byla inspirována básní Davida Shapira Pohřeb Jana Palacha (1969), věnoval autor Praze a československému lidu v roce 1991. Tato ikonická dvojice objektů nebyla původně zamýšlena jako pomník, ale jako autonomní umělecké dílo bez vzpomínkové funkce. Přesto byly původní modely House of the Suicide a House of the Suicide Mother (1991) převedeny v rámci revitalizace nábřeží v roce 2015 do trvalé podoby jako Pomník Janu Palachovi, který studoval na nedaleké Filozofické fakultě.
Tyto proměny statusu díla, jejich možné „zpomníkovatění“ či uvažování o jejich trvanlivosti a o osobách nebo momentech, na které vzpomínají, nás vedou k mnoha otázkám. Jací aktéři vstupují do procesů výběru, zhodnocení a umisťování pomníků? Jaká je geneze a okolnosti jejich vzniku? Jaký je v současnosti systém zadávání a umisťování nových pomníků ve veřejném prostoru? Co by se s pomníky mělo stát, pozbydou-li své politické či společenské relevance? Proč si pod pojmem „umění ve veřejném prostoru“ představíme hlavně pomníky? A proč česká společnost pomníky – od těch uctívajících významné osobnosti, oběti národních a globálních tragédií po lokální pocty slavným rodákům – tak zbožňuje?
Konference je určena pro odborníky z oblasti kunsthistorie, památkáře, aktivisty, architekty, vetřelce a volavky, predátory a plameňáky (tj. výtvarné umění ve veřejném prostoru v Československu v období normalizace).
Pořadatelé vyzývají zájemce o aktivní účast k zaslání návrhu příspěvku v podobě anotace v rozsahu max. 800 znaků a stručného životopisného medailonu (max. 400 znaků) prostřednictvím tohoto formuláře.
Předpokládaná délka vystoupení je 20–30 minut. Honorář činí 2 000 korun za přednesený příspěvek plus 5 000 Kč za příspěvek do on-line sborníku (textová podoba, 8–10 normostran). Příspěvek do sborníku není povinný. Zájemci se mohou hlásit a současně posílat své příspěvky nejpozději do 10. dubna 2024.
Dotazy můžete směřovat na Agátu Hošnovou na e-mail: agata.hosnova@ghmp.cz.
Bližší informace naleznete na stránkách GALERIE HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY. Mediálním partnerem je portál PROPAMÁTKY.