Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
LIBERECKO | Občanské sdružení Spolek Patron má za sebou velký kus práce při obnově především drobných sakrálních památek v Jizerských horách. O tom, co všechno tato záslužná činnost obnáší, jsme si povídali s předsedou sdružení Herbertem Endlerem.
Jaké je hlavní poslání Spolku Patron?
Programovými cíli spolku jsou:
Nelze rovněž zapomenout na naši přednáškovou činnost pro veřejnost.
Můžete přiblížit jeho stručnou historii?
Impulsem k zájmu o jizerskohorské pomníčky bylo bezesporu první vydání Knihy o Jizerských horách RNDr. Miloslava Nevrlého v roce 1976. Tehdy začalo období nejkrásnější – období hledání. Impulsem ke vzniku skupiny přátel pomníčků a památných míst Jizerských hor byla mezi lety 1978–1980 opakovaná setkání tehdejších ochránců přírody při Správě CHKO Jizerské hory s autorem knihy Miloslavem Nevrlým a Emilem Novákem, který se o pomníčky staral s lidmi o generaci staršími než my. Ze skupinky přátel pomníčků se v roce 1990 stal Spolek Patron a později, v roce 1997, stejnojmenné občanské sdružení
V médiích proběhly zprávy, že se Vašemu spolku podařilo za 30 let obnovit více než 200 drobných památek. To je úctyhodné číslo, když si představíme v průměru 15 opravených památek ročně. Jaké památky se podařilo obnovit?
Opraveny byly drobné památky nejrůznějšího typu, a to od božích muk přes kříž na vyhlídkové skále až po celou řadu křížů umístěných ať již na skalách, stromech či pouze v zemi. V neposlední řadě to bylo několik pamětních desek připomínajících významné události, rodáky nebo lidské tragédie. Jejich jmenování by vytvořilo dlouhou řadu. Podrobnosti o opravených památkách a činnosti Spolku Patron publikujeme na našich internetových stránkách a ve spolkovém periodiku Patron.
Můžete říci něco více o putovní výstavě, která mapuje Vaše třicetileté úsilí v péči o památky?
Je to výstava s názvem „Pomníčky Jizerských hor a činnost občanského sdružení Spolek Patron“. Na 24 panelech stručně představujeme činnost skupiny lidí, kteří se starají o drobné památky Jizerských hor a podhůří. Pomníčků je po horách mnoho a naše péče o ně trvá již třicet let. Výstava má jednak připomenout, že tyto památky jsou nedílnou součástí krajiny, jsou její pamětí, a jednak, že tu jsou lidé, kteří si předsevzali, že drobné památky pomohou zachovat i pro příští generace.
Z jakých zdrojů jsou Vaše aktivity financovány?
Financování probíhá z členských příspěvků, sponzorských darů a snažíme se dosáhnout na některé z grantů pro tuto oblast činnosti.
Jaké máte plány do budoucna?
Kromě nutných, každoročních oprav stávajících drobných památek, jsme se rozhodli obnovit křížovou cestu vedoucí z Horního Maxova přes rozhlednu Slovanka k Seibtově studánce. Kamennou studánku a křížovou cestu vysvětil 11. srpna 1840 janovský farář Petr Jůna. Dnes je vše značně zanedbané. Pochopitelně záleží na tom, zda budeme úspěšní se žádostí o grant na tuto akci.
Další informace o občanském sdružení Spolek Patron naleznete na portálu PROPAMÁTKY v KATALOGU SLUŽEB.