Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
SÁZAVA | Národní památkový ústav vydal novou publikaci nazvanou Sázavský klášter. Přibližuje jednu z nejpozoruhodnějších památek v regionu a významné poutní místo. Vyšla v roce 960. výročí úmrtí sv. Prokopa, zakladatele Sázavského kláštera a českého národního patrona.
Na tvorbě publikace spojilo síly hned několik renomovaných osobností. Úvodní slovo převora benediktinského břevnovského kláštera Prokopa Siostrzonka, OSB, uvádí čtenáře do tajemství poutních míst, významu putování a historie poutní tradice v českých zemích. Poukazuje na samotného sv. Prokopa a jeho stále živé poselství, na svou vlastní osobní zkušenost s ním a zve k návštěvě Sázavy s cílem pátrat po jádru světcova odkazu právě zde a snažit se mu porozumět.
Následné vyprávění o tisíciletých dějinách starobylého kláštera, kterému předchází kapitola o vzniku a rozvoji benediktinských klášterů v západní Evropě, je doménou profesora Petra Sommera, významného středoevropského experta v oblasti raného středověku a dlouholetého vedoucího archeologického výzkumu v Sázavském klášteře. Velkým přínosem publikace je část napsaná renomovaným historikem umění profesorem Janem Roytem. V kapitole Sv. Prokop – osobnost a kult zevrubně mapuje vývoj úcty ke sv. Prokopovi a proměny jejích projevů od samých počátků až do novověku, a to zejména ve výtvarném a slovesném umění na celém území Čech i Moravy. Nechybí však ani živé popisy památných poutních zastavení v přírodě v nejbližším okolí Sázavského kláštera, jako jsou studánky, kapličky nebo tajemná Čertova brázda.
Publikaci uzavírá procházka klášterním areálem tak, jak jej známe dnes, a krátké charakteristiky významných památek v bližším i širším okolí Sázavského kláštera lákající k procházkám a výletům po regionu. Nechybí ani slovníček méně obvyklých výrazů, se kterými se čtenář v publikaci setkává, a resumé v anglickém jazyce. Celou publikaci pak provází fotografie Martina Steckera, pedagoga umělecké fotografie na Filmové akademii múzických umění v Praze doplněné snímky několika dalších autorů a kresbami Milana Štědry, sázavského kronikáře.
Kniha je v prodeji v pokladně Sázavského kláštera a v Infocentru v Sázavě a stojí 195 korun. Kontakt pro další informace: Slávka Matoušová, tel.: 327 321 177, e-mail: matousova@st.npu.cz
Více informací naleznete na oficiálních stránkách KLÁŠTERA SÁZAVA.