Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
Publikováno
11. 07. 2017Rubrika
Tipy a inspiraceTémata
ČESKÁ REPUBLIKA | Spolek Kruh zve na sedmý ročník festivalu Den architektury, který se bude věnovat vztahu vody a města. Uskuteční se ve dnech 30. září a 1. října a zájemcům nabídne mimořádnou příležitost podívat se do míst, která nebývají běžně přístupná.
Jak se dívat kolem sebe, naučí návštěvníky ve více než 60 městech architekti, urbanisté, historici i další odborníci, kteří pro širokou veřejnost připravili program plný plaveb, procházek, cyklojízd, koupacích happeningů, besed a rodinných workshopů povětšinou zdarma. Festival představí nejen stavby přímo spojené s vodou, ale i současnou architekturu, industriální stavby a historicky cenné objekty. Jeho součástí bude také mezinárodní filmový festival s názvem Film a architektura, který se uskuteční ve dnech od 30. září do 5. října. Nabídne filmy o významných architektech a aktuální témata problematiky měst. Letos nejen v Praze, ale i v Brně a dalších městech. Vybrané snímky uvede Adam Gebrian.
Návštěvníci se opět podívají do míst, která zůstávají v průběhu let lidem spíše nepřístupná. Oblíbený program Hurá dovnitř! otevře dveře kubistických vil na Rašínově nábřeží v Praze, budovu ústředí České obchodní banky od architekta Josefa Pleskota, hasičskou centrálu i prostory Divadla Archa, které bylo v roce 2002 během povodní zcela zničeno. Mezi další lákadla budou jistě patřit administrativní paláce Nového Města pražského s architektem Davidem Mateáskem či bývalá čokoládovna ve Vršovicích.
Nejen v hlavním městě se budete moci procházet jindy zavřenými budovami. První společné dílo manželů Machoninových Dům kultury v Opavě představí členové rodiny těchto slavných architektů. Slavonice nabídnou prohlídku části jinak nepřístupného podzemí. Možnost ztišení poskytne prostor nejnovějšího kostela v Sazovicích s architektem Markem Janem Štěpánem. Návštěvníkům se otevřou i mimořádné interiéry vil v Brně a Liberci, historické stavby včetně dřevěné zvonice na hřbitově v Lomnici nad Popelkou, vlakové nádraží v Bystřici nad Hostýnem a mnohé další stavby.
V karlínském studiu Českého rozhlasu zahájí Den architektury diskuze odborníků na téma 15 let po povodních. Závěr festivalu bude patřit přednášce za účasti berlínského architekta Thomase Burlona a portugalského architektonického studia Spaceworkers, která se uskuteční 6. října v Praze.
„Den architektury byl inspirací vzniku mnohých spolků a iniciativ, které festival tvoří a dávají významu spolutvorby veřejného prostoru reálný smysl. V současnosti probíhá diskuze o využívání břehů řek a vodních ploch jako veřejného prostoru ve městě a právě téma vody, jak z pohledu tvorby měst, tak z pohledu aktuálních problémů se zdroji, je velice aktuální,“ uvedla zakladatelka festivalu Marcela Steinbachová, která v roce 2016 získala za aktivity spolku Kruh cenu Architekt roku a byla oceněna v kategorii Výjimečný počin v rámci České ceny za architekturu.
Podrobný program festivalu v jednotlivých městech České republiky i na Slovensku naleznete na stránkách DEN ARCHITEKTURY nebo FACEBOOKU. Mediálním partnerem je portál PROPAMÁTKY.