Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
Publikováno
30. 11. 2017Rubrika
Zprávy z regionůTémata
PLZEŇ | Západočeské muzeum v Plzni otevřelo v listopadu novou stálou expozici s názvem Umělecké řemeslo / Užité umění. Je umístěna v secesních sálech nejvyššího patra budovy v Kopeckého sadech. Sbírka patří k nejstarším a nejrozsáhlejším souborům tohoto typu v Čechách.
V uplynulých 40 letech zůstávaly exponáty převážně v muzejních depozitářích, skryty před zraky návštěvníků i odborné veřejnosti. Nyní jsou k vidění v expozici, která zaujme zvláštní atmosférou a netradičním charakterem výstavních prostor. Nečekané je i samotné pojetí instalace, v níž se propojuje a doplňuje historický výstavní mobiliář s moderními informačními prvky.
Vedle souborů skla a keramiky, porcelánu, prací ze železa, cínu i drahých kovů jsou zde k vidění hodiny a hodinky, sakrální umění, plakáty nebo grafické listy. Představen je také reprezentativní výběr antického umění či exotická kolekce řemeslně náročných prací z Blízkého i Dálného východu. V samostatné části je připomenut také plzeňský rodák, přední osobnost československé funkcionalistické tvorby a světově uznávaný představitel vizuálního designu Ladislav Sutnar.
Vedle uměleckohistorické kvality exponátů je podstatný i způsob, jakým jsou vystaveny. Snahou muzea bylo předměty vystavit obdobně, jako tomu bylo na počátku minulého století – ve velkém počtu, ve skupinách sdružujících předměty podle materiálu a pro určitou dobu typického stylu zpracování a bez dalších rušivých informací. Předměty tak mohou působit pouze svojí vlastní uměleckořemeslnou kvalitou, nutí k zamyšlení, inspirují. Potřebné detailní popisy, obsažnější informace a komentáře k jednotlivým exponátům jsou vyčleněny mimo vitríny a podány prostřednictvím moderních vizuálních prostředků v kontrastu k minulosti.
Více informací naleznete na stránkách ZÁPADOČESKÉHO MUZEA V PLZNI nebo na FACEBOOKU.