Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
ROUDNICE NAD LABEM (LITOMĚŘICKO) | Hasiči uklízejí dvorní trakt bývalého pivovaru v Roudnici nad Labem na Litoměřicku. Město chce barokní stavbu prodat. Uvedla to mluvčí radnice Klára Kolorosová. Budově, která je kulturní památkou, chybí střecha.
Hasiči zajišťují vyklizení pozůstatků po odstranění střechy z této nemovitosti. Střechu nařídil z bezpečnostních důvodů strhnout stavební úřad. Budova je od loňského května majetkem města, které ji koupilo v dražbě za 3,3 milionu korun. Vlastník také musí zajistit provizorní zastřešení objektu.
Pivovar od města koupil soukromník v roce 1996, z plánů na jeho využití sešlo a areál chátral. V roce 2010 vznikla petice za záchranu pivovaru, jenž se jako předmět exekuce dostal do dražby. Loni v květnu jej jako jediný zájemce koupilo město za vyvolávací cenu.
Na zhotovitele provizorního zastřešení vypsalo město výběrové řízení, které však zastupitelé kvůli formálním nedostatkům zrušili. „Projektů na střechu jsme viděli už několik, nyní čekáme na rozhodnutí radnice,“ řekl pracovník památkové péče Jindřich Zajíc. Do objektu zatím dál zatéká. „Střecha by byla potřeba co nejdříve, doufáme, že se jí pivovar dočká ještě letos,“ uvedl Zajíc.
Pivovar je podle Zajíce stavbou, jejíž význam přesahuje hranice regionu. „Přestože byl v minulosti poškozen hlavně stavbou sousedního nádraží, střední část je zachována,“ upřesnil. Podle něj se na objektu negativně podepsalo hlavně to, že od devadesátých let 20. století chátrá.
Památkově chráněný pivovar v Roudnici nad Labem stavěl v devadesátých letech 17. století italský stavitel Antonio Porta. Patřil k předním barokním architektům v Čechách, kterému byly zadávány významné zakázky. Realizace stavebně i technicky náročné monumentální stavby roudnického pivovaru byla jednou z nich, jak o tom svědčí zachovaná dokumentace.
Institut pro památky a kulturu, o.p.s., v rámci každoročně pořádaných mezioborových konferencí o obnově a využívání památek připravuje na podzim 2013 konferenci, která se zaměří na budovy historických pivovarů. Setkání bude určené všem zájemcům z řad architektů, zástupců měst a obcí, pracovníků památkové péče, studentů i veřejnosti. Více naleznete na stránkách KONFERENCE PROPAMÁTKY.