Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
Publikováno
08. 10. 2023Rubrika
Tipy a inspiraceTémata
ČESKO | Jaký význam mají muzea a galerie pro 21. století? V anketě časopisu PROPAMÁTKY jsme se zeptali čtveřice osobností. Diskuzi uzavírá Čestmír Vančura – majitel Zikmundovy vily, předseda Nadačního fondu Zikmundova vila. Tady přinášíme jeho odpověď.
Bude zajímavé, co z odpovědí zůstane na jeho konci.
Děje se toho až příliš. Kupíme obrovské množství informací, děl i artefaktů. A co s tím vším? Tím se vlastně také trápíme, navíc ne vše, co my dnes považujeme za umění, v budoucnu jako hodnotné obstojí. Soudíme například, že potřebujeme být srozumitelní nejenom svému těsnému okolí. Proto je potřeba věci stavět do kontextů, otevírat zasuté vazby a objevovat nové vztahy, jen potom můžeme ve společnosti vyvolávat náboj.
Jako soukromý sběratel i já obdivuju třeba paní Medu Mládkovou. Ale vlastně každého, kdo se dokáže o svoji sbírku postarat a připravit ji na její novou existenci. Je to náboj, který stojí spoustu energie, ale zase ji spoustu vyzařuje – jedinci, komunitě, společnosti.
Jaký má názor trutnovský podnikatel Rudolf Kasper, generální ředitelka Národní galerie Praha Alicja Knast nebo předsedkyně Asociace muzeí a galerií České republiky Irena Chovančíková? Odpovědi všech dotazovaných účastníků ankety jsou k přečtení v LETNÍM ČÍSLE ČASOPISU 2022.