Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
Publikováno
12. 08. 2017Rubrika
Zprávy z regionůTémata
PRAHA | Za významnou a celoživotní podporu českého kulturního dědictví byl na sklonku července vyznamenán někdejší člen britské nevládní organizace The National Trust. Cenu mu osobně předal ministr kultury Daniel Herman v Nostickém paláci.
Počátkem 90. let 20. století zastával Ian Kennaway významnou funkci v britské nevládní organizaci The National Trust. Tradiční instituce s více než stodvacetiletou tradicí péče o historické domy a sbírky systematicky podporující zakládání podobných iniciativ v mnoha zemích světa představuje v uvedené oblasti uznávanou metodickou autoritu. Angličtí odborníci včas a rychle ohodnotili mimořádnou kvalitu a šíři tohoto segmentu českého kulturního dědictví. V roce 1989 po pádu komunistického režimu v Československu kontaktoval a oslovil Ian Kennaway tehdejší profesionální pracovníky státní památkové péče s nabídkou sdílení zkušeností v péči o historické budovy a jejich sbírky. Na základě jeho iniciativy byla realizována řada stáží českých specialistů ve Velké Británii, byly zprostředkovány kontakty s odbornými kruhy na svobodné straně železné opony, díky nimž vznikl nový přístup k historickým instalacím státních hradů a zámků v Československu, respektive později v České republice. Rovněž došlo k proměně přístupu ke každodenní péči o historické domy a jejich mobiliář. Mimořádná odborná pomoc podpořená intenzivním kolegiálním mezioborovým dialogem umožnila našim objektům dosáhnout srovnatelné a oceňované úrovně v mezinárodním měřítku.
Rovněž významný a mnohaletý osobní podíl má Ian Kennaway v oblasti konkrétní podpory českých památek, zejména v rozšiřování možnosti předávání informací, edukačních programů, znalostí a zkušeností nejen v oblasti nemovitých památek a sbírek, ale také v péči o historické zahrady a parky. Své úsilí pomyslně korunoval v roce 2007 velkou osobní angažovaností spolu s paní Barbarou Peacock při vzniku organizace The Friends of Czech Heritage – Přátelé českých památek, jejíž patronkou je světoznámá architektka Eva Jiřičná. Především díky vzniku společnosti jsou k dispozici další možnosti systematické finanční podpory pro tuzemské památky. S náležitou odbornou znalostí našeho památkového fondu a ve spolupráci s dalšími odborníky je pomoc zaměřena zejména na drobnější, často opomíjené a ohrožené příklady kulturního dědictví. Významnou zásluhou Iana Kennawaye jsou v neposlední řadě pravidelné takzvané summer camps – letní tábory, které zajišťují záchranu i údržbu konkrétních památek dobrovolníky z Anglie. O dobrovolnických aktivitách v Krásném Dvoře si můžete na portálu přečíst ZDE.
Medaile Artis Bohemiae Amicis, v překladu Přátelům českého umění, je české rezortní vyznamenání, kterým od roku 2000 ministři kultury oceňují významné fyzické i právnické osoby, které cílevědomě přispěly nebo přispívají k šíření dobrého jména české kultury v tuzemsku i v zahraničí.
Více informací o aktivitách organizace Přátelé českých památek naleznete na stránkách THE FRIENDS OF CZECH HERITAGE nebo na FACEBOOKU. Podrobnosti o ocenění Artis Bohemiae Amicis jsou k dispozici na stránkách MINISTERSTVA KULTURY.