Můžete čtenářům přiblížit stručnou historii valchy a kde ji najdou?
Rád bych připomněl, že dějiny Rychnova nad Kněžnou začínají v roce 1258 a již v roce 1378 dostávají místní soukeníci cechovní řád. Listina, která je druhým nejstarším dochovaným česky psaným dokumentem, je uchována v Národním muzeu. V městečku byla vybudovaná soukenická strouha od skály v Habrové až do míst pod kostelem sv. Havla. Rychnov se do první poloviny 19. století dokonce nazýval Rychnovem Soukenickým. Uteklo několik desítek let a soukeníci byli skoro zapomenuti. Rozvoj průmyslu byl velkou konkurencí, které nemohli doma pracující řemeslníci konkurovat. Výroba upadala a rostly malé textilní podniky. Dolní valcha se nedochovala. Pouze na zdi domku, který byl na jejím místě postaven, je pískovcová deska s odkazem na její opravu z roku 1850. V roce 1902 ale horní valchu koupil můj dědeček, jenž byl vyučený strojním kolářem. Hledal totiž vhodný objekt, kde by provozoval své řemeslo.

Jak tehdy výroba probíhala a jak dlouho tam vydržela?
Dědečkovy výrobky byly ceněné, vyráběl i kočáry a maringotky pro cirkusy. Šikovný byl i jeho syn. Ten se zaměřil na výrobu tenisových raket a později hokejových holí, se kterými hrálo naše národní mužstvo v roce 1948. Tehdy ale přišlo “vítězství pracujícího lidu” a dědeček musel s řemeslem koncem roku 1949 definitivně skončit. Domem jenom protékala struha, jíž najednou nikdo neudržoval. Ta se začala zanášet a v roce 1975 v ní bylo místy i 50 cm bahna. Vodní kolo chřadlo, konstrukce rezavěla.

Co se dělo s bývalou soukenickou valchou dál?
V roce 2004 jsem se rozhodl vodní kolo restaurovat. Odstranil jsem z kola torza lopatek, ocelovou konstrukci jsem vyčistil a natřel. Měl jsem štěstí, že jsem získal kontakt na pana Jiřího Myšku, sekerníka ze Studnice u Hlinska. Na podzim 2004 přijel, poměřil, v roce 2005 přivezl materiál a se spolupracovníky během asi 6 hodin “ustrojil” konstrukci do nových ramen a lopatek.

Díky jakým finančním zdrojům jste mohl tuto obnovu financovat?
Opravu jsem hradil z vlastních peněz a žádnou dotaci jsem nesháněl.

K jakým účelům slouží objekt nyní a jaké s ním máte plány?
Ze struhy, která napájela další vodní díla v Rychnově, se stala kanalizace. Po Mikšův pivovar struha teče a napájí rybníček na dvoře pivovaru. Potom se voda vrací do řeky Kněžné. Od pivovaru až po autobusové nádraží je to kanalizace. Z vodních kol, která byla v Rychnově, to přežilo jedině to v našem domě. Dům je obytný a dílnu jsem přestavěl na obytnou a užitkovou část. Vodní kolo se nechá pohlédnout okénkem. Ti co mají protekci, se mohou přes garáž a skladový prostor v letních měsících dostat až do prostoru, kde to dříve ovládala voda. Bydlíme v ulici Chaloupky pod kolowratským zámkem.