Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
RYCHNOV NAD KNĚŽNOU | Jaroslav Kos se snaží připomínat slavnou soukenickou minulost města. Jeho zájem o historii pramení i z toho, že žije přímo v domě, který býval panským mlýnem a později soukenickou valchou.
Můžete čtenářům přiblížit stručnou historii valchy a kde ji najdou?
Rád bych připomněl, že dějiny Rychnova nad Kněžnou začínají v roce 1258 a již v roce 1378 dostávají místní soukeníci cechovní řád. Listina, která je druhým nejstarším dochovaným česky psaným dokumentem, je uchována v Národním muzeu. V městečku byla vybudovaná soukenická strouha od skály v Habrové až do míst pod kostelem sv. Havla. Rychnov se do první poloviny 19. století dokonce nazýval Rychnovem Soukenickým. Uteklo několik desítek let a soukeníci byli skoro zapomenuti. Rozvoj průmyslu byl velkou konkurencí, které nemohli doma pracující řemeslníci konkurovat. Výroba upadala a rostly malé textilní podniky. Dolní valcha se nedochovala. Pouze na zdi domku, který byl na jejím místě postaven, je pískovcová deska s odkazem na její opravu z roku 1850. V roce 1902 ale horní valchu koupil můj dědeček, jenž byl vyučený strojním kolářem. Hledal totiž vhodný objekt, kde by provozoval své řemeslo.
Jak tehdy výroba probíhala a jak dlouho tam vydržela?
Dědečkovy výrobky byly ceněné, vyráběl i kočáry a maringotky pro cirkusy. Šikovný byl i jeho syn. Ten se zaměřil na výrobu tenisových raket a později hokejových holí, se kterými hrálo naše národní mužstvo v roce 1948. Tehdy ale přišlo “vítězství pracujícího lidu” a dědeček musel s řemeslem koncem roku 1949 definitivně skončit. Domem jenom protékala struha, jíž najednou nikdo neudržoval. Ta se začala zanášet a v roce 1975 v ní bylo místy i 50 cm bahna. Vodní kolo chřadlo, konstrukce rezavěla.
Co se dělo s bývalou soukenickou valchou dál?
V roce 2004 jsem se rozhodl vodní kolo restaurovat. Odstranil jsem z kola torza lopatek, ocelovou konstrukci jsem vyčistil a natřel. Měl jsem štěstí, že jsem získal kontakt na pana Jiřího Myšku, sekerníka ze Studnice u Hlinska. Na podzim 2004 přijel, poměřil, v roce 2005 přivezl materiál a se spolupracovníky během asi 6 hodin “ustrojil” konstrukci do nových ramen a lopatek.
Díky jakým finančním zdrojům jste mohl tuto obnovu financovat?
Opravu jsem hradil z vlastních peněz a žádnou dotaci jsem nesháněl.
K jakým účelům slouží objekt nyní a jaké s ním máte plány?
Ze struhy, která napájela další vodní díla v Rychnově, se stala kanalizace. Po Mikšův pivovar struha teče a napájí rybníček na dvoře pivovaru. Potom se voda vrací do řeky Kněžné. Od pivovaru až po autobusové nádraží je to kanalizace. Z vodních kol, která byla v Rychnově, to přežilo jedině to v našem domě. Dům je obytný a dílnu jsem přestavěl na obytnou a užitkovou část. Vodní kolo se nechá pohlédnout okénkem. Ti co mají protekci, se mohou přes garáž a skladový prostor v letních měsících dostat až do prostoru, kde to dříve ovládala voda. Bydlíme v ulici Chaloupky pod kolowratským zámkem.