Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
Publikováno
14. 09. 2020Rubrika
Zprávy z regionůTémata
ČESKÁ REPUBLIKA | Na knižní trh přichází nová publikace s názvem Co roztáčel vítr – historie a současnost větrných mlýnů, mlýnků a čerpadel. Autoři Jan Doubek, Břetislav Koč a Radim Urbánek vytvořili velmi komplexní pojednání o větrných mlýnech a turbínách na našem území.
„Půvab větrných mlýnů nespočívá v tom, jak je romanticky vidíme, ale v jejich podobě, umístění v krajině a roli, kterou sehrály v minulosti. Příprava knihy byla během na dlouhou trať, ale nejednalo se o žádný boj s větrnými mlýny. Většinu publikovaných materiálů, fotografií a historických obrázků měli autoři k dispozici díky svému dlouhodobému bádání o těchto objektech,“ říká k novému titulu jeho iniciátor a hlavní autor Jan Doubek.
„Publikace je výjimečná svým záběrem. Jde o první dílo, které se věnuje jak dějinám větrných mlýnů, tak například jejich konstrukcím, funkcím, způsobům mletí i metodám a postupům jejich oprav a konzervace,“ uvádí další ze spoluautorů knihy Radim Urbánek. Text spolu s téměř 500 obrázky zaplnil přes 340 stránek. Popsáno je na nich asi 300 existujících i již zaniklých zařízení poháněných silou větru. Představuje také jejich vývoj, názvosloví, stavební podobu, ale i historické souvislosti. Kromě informací o konkrétních stavbách nabízí kniha i řadu zajímavých sdělení o mlynářském řemeslu. V mnoha svých částech překračuje hranice populárně-naučné literatury, takže poskytuje cenné informace i odborné veřejnosti.
Jan Doubek působí jako předseda sekce Větrné mlýny při Technickém muzeu v Brně. Větrnými mlýny se zabývá přes 40 let a spolu s dalším autorem Břetislavem Kočem, specialistou na historické větrné elektrárny, založil a spravuje webovou databázi Povetrnik.cz, která stejně jako nová kniha mapuje větrné mlýny a čerpadla v České republice. Třetí autor Radim Urbánek, etnolog se zaměřením na neindustriální technické objekty, je ředitelem Městského muzea v Ústí nad Orlicí, kde se pod jeho vedením konala už dvě odborná sympozia zaměřená na venkovské technické objekty včetně mlýnů.
Představení nové publikace se bude konat 16. září v Městském muzeu v Ústí nad Orlicí a 12. října v Technickém muzeu v Brně.
Bližší informace o větrných mlýnech a dalších technických zařízeních poháněných větrem nalezenete na stránkách POVĚTRNÍK. Publikaci lze zakoupit ZDE.