Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
Publikováno
25. 09. 2020Rubrika
Tipy a inspiraceTémata
ČESKÁ REPUBLIKA | Právě vyšlo podzimní vydání časopisu PROPAMÁTKY. Aktuálním číslem se prolíná téma naděje, kterou se daří zhmotňovat v úspěšných projektech obnovy našeho kulturního dědictví díky mnoha odborníkům, dobrovolníkům i filantropům.
V rozhovoru představujeme Davida Mertu, archeologa tělem i duší, který pracoval v terénu i na ředitelské židli společnosti Archaia Brno, prošel si těžkou životní zkouškou a i přes zdravotní omezení dál šíří osvětu o významu archeologie v péči o památky prostřednictvím sociálních sítí. Autentické materiály a využití tradičních technologií vrátily lidmi milované a před několika lety vyhořelé chatě Libušín podobu z roku 1925. V rubrice Zajímavá rekonstrukce popisujeme šestileté úsilí o záchranu této národní kulturní památky, jejímuž zmrtvýchvstání významně pomohla celonárodní veřejná sbírka.
Upozorňujeme také na výpravnou monografii Národního technického muzea o rodině Ringhofferů, jejíž pět generací vybudovalo v 19. a 20. století ve střední Evropě průmyslové impérium. Podnikání rodiny bylo spojeno s výrobou železničních vagonů, tramvají a osobních vozů. Ve fotoreportáži jsme zachytili příkladnou obnovu luhačovické kolonády s halou Vincentka. V rubrice Chválíme si všímáme zdařilé rekonstrukce Školy architektury, budovy vyprojektované Janem Kotěrou a upravené Josefem Gočárem. Jako další příklad dobré praxe prezentujeme obnovu střešního pláště a krovu na kostele sv. Jakuba Většího v Jihlavě.
Věděli jste, že v Borovnici vznikla autentická replika větrného mlýna německého typu? Příběh, který se začal psát před 23 lety, popisuje předseda sekce Větrné mlýny při Technickém muzeu v Brně Jan Doubek. Připomínáme, že označení Evropské dědictví nese již 48 památek a pamětihodností a Česká republika má mezi nimi již tři zástupce.
V čísle přibližujeme také program podzimní konference PROPAMÁTKY, která se měla zabývat obnovou a využíváním lihovarů. Vzhledem k aktuálním zpřísněným opatřením proti koronaviru se bohužel konat nebude. Po roce jsme oslovili loňské oceněné v soutěži MÁME VYBRÁNO a zeptali se jich, jak ve svých aktivitách pokročili. V rubrice Z měst a obcí se můžete již tradičně inspirovat 12 příklady péče o kulturní dědictví. V Klubu PROPAMÁTKY odměňujeme všechny naše dárce. Vybrat si můžete z celé řady výhod, které nabízíme našim příznivcům a podporovatelům v průběhu celého roku.
Chcete i vy získat časopis PROPAMÁTKY? Přispějte na práci naší redakce dobrovolným darem. Čtvrtletník plný zajímavého čtení budete pravidelně dostávat do své poštovní schránky. Aktuální číslo vám rádi zašleme. Archiv starších časopisů je k dispozici ZDE. Letní vydání si můžete přečíst v příloze.