Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
Publikováno
05. 06. 2014Rubrika
Opravené památkyTémata
SÁZAVA (BENEŠOVSKO) | V bývalé huti František se v sobotu 7. června otevírá Centrum sklářského umění. Zajímavý program seznámí zájemce s procesem výroby skla od zrnka písku po umělecký předmět, prozradí, jak se sklo taví, fouká, zdobí malováním, broušením či rytím.
Součástí slavnostního dne bude prohlídka expozice s unikátními sklářskými výtvory, kurzy, diskuze, přednášky a konference. Centrum bude otevřeno od úterý do neděle vždy od 10 do 18 hodin. „Připravili jsme dva prohlídkové okruhy. Jeden zavede návštěvníky do expozice, druhý jim ukáže také dílny. V době, kdy bude probíhat některý z kurzů, v nich uvidí i skláře při práci,“ řekla Martina Kulhavá, ředitelka společnosti Cesty skla, o.p.s., která nové sklářské centrum provozuje.
V dílnách se budou od jara do podzimu konat sklářské kurzy pro odbornou i laickou veřejnost. Prohlídkový okruh, který jimi povede, proto bude pokaždé jiný. V expozici skla, kterou tvoří i jedinečná dvoupatrová výstavní síň nazvaná Noemova archa, návštěvníci uvidí na 400 děl vytvořených sklářskými výtvarníky na Mezinárodních sklářských sympoziích IGS v Novém Boru v letech 1982 až 2006. Rozsáhlá sbírka, čítající kolem 1 500 předmětů od 500 autorů z celého světa, je majetkem Nadace Josefa Viewegha, která zachránila i chátrající sázavskou huť František. Prohlídku oživí řada interaktivních prvků, mimo jiné dotykové obrazovky.
Centrum připravilo také projektové hry pro žáky základních a středních škol, které mohou suplovat výuku v některých předmětech. Cílem je probudit v dětech zájem o sklářské řemeslo. Na pilotním projektu spolupracuje centrum se ZŠ Sázava. Ty nejmenší návštěvníky bude sklářskou hutí provázet a hrát si s nimi skřítek Kerblík.
Centrum sklářského umění vzniklo rekonstrukcí bývalé sklářské huti František, kterou postavil v roce 1882 Josef Kavalier a dal jí jméno po svém otci. Po vybudování nových provozů skláren a nových výrobních hal v Sázavě ale její význam klesal a pomalu chátrala. V roce 2010 byla zapsána do Ústředního seznamu kulturních památek. Její záchranu si vzala za své Nadace Josefa Viewegha Sklářská huť František. Náklady na vybudování centra dosáhly zhruba 130 milionů korun a z většiny je pokryje dotace z Integrovaného operačního programu.
Více informací o Nadaci Josefa Viewegha Sklářská huť František naleznete na portálu v KATALOGU SLUŽEB.