Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
Publikováno
18. 09. 2017Rubrika
Opravené památkyTémata
PARDUBICKÝ KRAJ | Nominace byly uděleny ve dvou kategoriích – Obnova památky, restaurování a Prezentace hodnot. A to pro obnovu kostela Nanebevzetí Panny Marie na Chlumku v Luži a třídílnou publikaci zabývající se metodikou záchrany a prezentace lidového kulturního dědictví.
Restaurování interiéru kostela Nanebevzetí Panny Marie na Chlumku v Luži
Jezuitský poutní kostel představuje výraznou dominantu Pardubického kraje. Stavba vznikla na místě starší kaple Panny Marie, v níž byl vystaven milostný obraz Panny Marie Pomocné, zvané Pasovské. Ten se stal jedním z nejuctívanějších artefaktů mariánského kultu ve východních Čechách. Po výstavbě nového barokního kostela byl zavěšen na hlavní oltář, kde se nachází dodnes. Většina vnitřního zařízení byla pořízena v prvním desetiletí 18. století. Na uměleckořemeslném provedení chrámového zařízení se podíleli významní umělci své doby.
Obnova kostela se uskutečnila v letech 2015–2016. Zahrnovala opravu vstupní fasády včetně sochařské výzdoby a restaurování interiéru. Především jednalo o kompletní restaurování lavic, bočních oltářů, spodní části kazatelny a zpovědnic. Dále bylo restaurováno sousoší Kalvárie, obrazy sv. Ayi a Judy Tadeáše, nábytkové vybavení sakristie, dveře, okna či schodiště na kůr a do oratoří. Obnovena byla i dlažba a kamenný náhrobek hraběnky Hieserlové. V loňském roce byla vydána publikace o obnově interiéru kostela.
Třídílná publikace vydaná v rámci projektu Metodika záchrany a prezentace lidového kulturního dědictví Českomoravského pomezí
Projekt, který byl podpořen z Programu švýcarsko-české spolupráce, se zaměřil na vytvoření funkčního modelu možností ochrany, obnovy a prezentace kulturního dědictví venkova Českomoravského pomezí. Realizován byl Spolkem archaických nadšenců ve spolupráci s odborníky ze Švýcarského muzea a dalšími institucemi. Publikace prezentuje texty od 25 autorů a dotýká se následujících okruhů – Průzkum a dokumentace památek lidové architektury, Transfer a rekonstrukce památek lidové architektury, Prezentace a udržitelná péče o památky lidové architektury.
Soubor lidových staveb z oblasti Českomoravského pomezí stojí v centru badatelského zájmu. Jedná se například o zděnou hospodářskou usedlost, dvojici roubených domů a roubenou polygonální stodolu. Objekty představují mimořádně cennou skupinu památek, kterou kromě vysoké kulturněhistorické hodnoty spojuje špatný stav zachování a bezprostředně hrozící zánik. Současní majitelé staveb uvažují nad demolicí. Jediná možná cesta k záchraně je jejich přemístění na nové místo. Cílem projektu je v horizontu pěti až deseti let centralizovat všechny vybrané ohrožené objekty na místo v zachované zemědělské kulturní krajině v blízkosti Litomyšle.
Více informací naleznete na stránkách NÁRODNÍHO PAMÁTKOVÉHO ÚSTAVU.