Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
Publikováno
12. 04. 2023Rubrika
Tipy a inspiraceTémata
KOSTELEC NAD ČERNÝMI LESY (PRAHA-VÝCHOD) | Národní muzeum pivovarnictví a Výzkumné centrum průmyslového dědictví Fakulty architektury ČVUT v Praze pořádá 20. dubna odborné setkání. Zjistíte, jaké pivovary se za minulých 12 let zachránily, zanikly nebo vaří-li opět pivo.
Konference Pivovary2 volně navazuje na setkání s podtituly Co jsme si zbořili a Co se podařilo revitalizovat, pořádané v roce 2011. Na akci v autentickém prostředí Černokosteleckého pivovaru s bohatým celodenním programem se lze setkat a diskutovat s majiteli, architekty, pivovarníky, specialisty památkové péče nebo historiky. V plánu je mimo jiné také exkurze do zdejšího a stále se rozvíjejícího Národního muzea pivovarnictví. V něm lze vidět například jednu z největších evropských historicko-technologických funkčních expozic včetně původní varny, šrotovny, chladících štoků, strojovny, jediného funkčního sprchového aparátu u nás, ležáckých sklepů, bednárny a expozici humnového sladování. Dlouhodobě budovaný archiv muzea poskytuje dále mimo jiné data a fotografie ze 4 tisíc historických pivovarů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku.
Příspěvek na konferenci strukturované do čtyř bloků mimo jiné přislíbili: Jana Domanická (Pivovar Proud v Plzni), Benjamin Fragner (Výzkumné centrum průmyslového dědictví FA ČVUT), Eva Dvořáková (Národní památkový ústav, generální ředitelství v Praze), Petr Holub (Národní památkový ústav, ÚOP v Brně), Jan Jirák (pivovar v Dešenicích), David Kapsia (pivovar ve Velké Bystřici), Pavel Kodera (Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici), Radek Kvapil (pivovar v Semíně), Jan Maláska (pivovar v Předklášteří), Petr Mandažiev (pivovar a zámek v Jincích), Jana Müllerová (pivovar v Domažlicích), Ladislav Partl (pivovar v Polné), Jan Pustějovský (Fakulta stavební ČVUT v Praze), Milan Starec (Pivovar Kostelec nad Černými lesy), Jan Stulík (pivovar v Horažďovicích), Milan Šrot (pivovar v Nalžovských Horách), Marek Tichý (Pivovarský dům Poupě v Brně), Ludmila Vacková (Studio Alta/pivovar v Praze Libni), Josef Vašina (pivovar v Želetavě), Aleš Vohánka (pivovar v Milíčevsi) a Libor Zajíc (pivovar v Oseku). Večerní exkurze v Národním muzeu pivovarnictví se koná 19. dubna od 18 hodin.
Rekonstrukce pivovarského areálu a vznik muzea je financována z Fondů EHP 2014–2021 – Revitalizace historického Liechtensteinského pivovaru, obnova původní technologie a zpřístupnění unikátního muzea pivovarnictví a archivu v Kostelci nad Černými lesy.
K přihlášení a platbě je nutné použít registrační formulář.
Informace o činnostech Černokosteleckého pivovaru naleznete v KATALOGU SLUŽEB, více také na stránkách NÁRODNÍHO MUZEA PIVOVARNICTVÍ a VÝZKUMNÉHO CENTRA PRŮMYSLOVÉHO DĚDICTVÍ FA ČVUT. Mediálním partnerem je portál PROPAMÁTKY.