Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
Publikováno
12. 02. 2018Rubrika
Tipy a inspiraceTémata
OSTRAVA | Národní památkový ústav v Ostravě zve 15. února na setkání ve stylu 60. let. Při této příležitosti bude představena publikace Nádraží Ostrava-Vítkovice s podtitulem Historie – architektura – památkový potenciál.
Kniha je pilotní publikací nové ediční řady odborných monografií. Autoři se v ní zabývají historií, architekturou, uměním, konstrukčním utvářením, materiály a dalšími aspekty řešení výpravní budovy železniční stanice Ostrava-Vítkovice, jedné z důležitých součástí ostravského železničního uzlu. Současně je svazek dílčím výstupem projektu Analýza a prezentace hodnot moderní architektury 60. a 70. let 20. století jako součásti národní a kulturní identity České republiky v rámci programu NAKI II.
Stavba z let 1964 až 1967, projektovaná architektem Josefem Dandou, představovala ve své době jedno z nejmodernějších nádraží v Československu. Kniha má svým zaměřením přispět k památkové ochraně zmíněné výpravní budovy. V obecnější rovině poukazuje na památkový potenciál architektury druhé poloviny 20. století. Texty doprovázejí kromě archivních dokumentů i snímky současného stavu budovy od fotografa Romana Poláška.
Svazek sestává ze čtyř dílů. První se věnuje architektuře po roce 1945 ve vztahu k železnici a výstavbě polanecké spojky. Druhá část se zabývá architekturou, uměleckou výzdobou, otázkami památkové péče i kontextem díla architekta Josefa Dandy, autora projektu vítkovického nádraží. Třetí díl je výsledkem studia materiálového a konstrukčního utváření výpravní budovy, případně uvádí příklady nového využití drážních staveb. Závěrečný čtvrtý blok, nazvaný Dokumenty, obsahuje dva rozhovory. První se týká provozu železniční stanice, zpovídaným je bývalý přednosta stanice Vladimír Kutý. Druhý rozhovor s malířem a sklářem Vladimírem Kopeckým pojednává krom jiného o výzdobě vítkovického nádraží a procesu vzniku výtvarných děl.
Setkání nad knihou se uskuteční od 17 hodin v přednáškovém sále Národního památkového ústavu v Ostravě, Odboje 1. Více informací naleznete na stránkách NÁRODNÍHO PAMÁTKOVÉHO ÚSTAVU V OSTRAVĚ. Mediálním partnerem je portál PROPAMÁTKY.