Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
Publikováno
04. 03. 2023Rubrika
Tipy a inspiraceTémata
PLZEŇSKÝ A KARLOVARSKÝ KRAJ | Národní památkový ústav ve druhém čísle časopisu Památky mapuje kulturní dědictví západních Čech. Cílem periodika je představovat odborné i laické veřejnosti nové události v oboru v jednotlivých regionech a prezentovat svou práci.
V hlavních článcích a studiích druhého vydání se dočtete o peripetiích stavebního procesu na západočeských panstvích bádenských markrabat prostřednictvím příkladu kostela sv. Václava v Radošově. Dozvíte se také více o historii kaple sv. Jana, Pavla a Václava v Bezdružicích. Zajímavý je i příspěvek o bývalých lomech v Plzni, v nichž byly v minulosti zakládány městské parky. Vývoj školství na Horažďovicku je prezentován na venkovské škole v Těchonicích.
V rubrice Obnovy a restaurování se seznámíte s restaurátorským zásahem na morovém sloupu se sochou Panny Marie s Ježíškem (Madony plzeňské) na náměstí Republiky v Plzni. Dočtete se také podrobnosti o obnově litinového přístřešku nad peronem Horního nádraží v Karlových Varech. O drobné zahradní architektuře v Plzni-Bezovce pojednává článek o jejím průzkumu nazvaný Mizející svět.
Památkové ochraně ze zákona se věnují další texty, které prezentují nové kulturní památky v Plzeňském i Karlovarském kraji, stejně jako unikátní zápis na Seznam UNESCO, který se týká lázeňského dědictví na Karlovarsku.
Bližší informace najdete přímo na stránkách časopisu PAMÁTKY.