Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
PRAHA | Zahrady břevnovského kláštera, včetně zchátralé oranžerie, se proměnily k nepoznání. Zásluhu na revitalizaci památky má Atelier M1 architekti s.r.o. O celkové proměně historického prostředí jsme si povídali s architektem Pavlem Jobou.
Můžete popsat průběh revitalizace zahrad břevnovského kláštera a účast Vašeho ateliéru na tomto projektu?
Po revoluci v roce 1990 byl benediktinskému řádu navrácen zpět areál břevnovského kláštera na Praze 6. Po 40 letech hospodaření komunistů zůstalo v zahradě pouhé torzo zdí bývalé oranžerie a přilehlých komponovaných teras, vystavěných okolo roku 1730 v rámci velké barokní přestavby kláštera a zahrad. Autorem této přestavby a také budovy oranžerie je Kilián Ignác Dientzenhofer.
Okolo roku 2008 se objevila spolu s vlnou dotací Evropské unie šance získat finanční dotaci na postupnou obnovu zahrad. Smyslem této dotace bylo zpřístupnění zahrad veřejnosti a především oprava zchátralé památky, jejíž podstata spočívá ve stavebně komponovaných stupňovitých terasách s rozsáhlými cihelnými opěrnými stěnami, schodišti, oranžerií, zahradním glorietem a přilehlým sadem. Atelier M1 sídlí v sousedství kláštera a pro klášter již v předchozích letech vytvořil studii revitalizace barokní sýpky v areálu.
Pro potřeby získání dotace jsme nejprve vytvořili studii a následně projekt ke stavebnímu povolení, na jehož základě klášter skutečně obdržel dotaci ve výši 75 milionů korun. Tato částka by nedokázala pokrýt opravu celých zahrad a všech objektů. Proto jsme vytvořili dlouhodobý plán rekonstrukce zahrad a do první etapy, hrazené z dotace Evropské unie, jsme zařadili především nejvíce zchátralé stavební konstrukce a objekty jako opěrné a ohradní zdi, oranžerii a zahradní gloriet a jen část čistě zahradních a sadových úprav. Doufáme, že se klášteru podaří postupně získat prostředky i na tuto druhou etapu rekonstrukce, jež by měla obnášet dokončení oprav terasových zdí, výsadbu vinné révy s trelážemi a okrasné výsadby, dokončení parkových cest a parkový mobiliář.
V letech 2009–2012 probíhala stavební obnova zahrad, Atelier M1 zde zajišťoval prováděcí dokumentaci a autorský dozor výstavby. Realizaci velmi citlivě i během částečného provozu v zahradách prováděla firma Aedes. První etapa rekonstrukce zahrad a oranžerie byla dokončena v květnu 2012.
Co všechno se již podařilo opravit?
V první etapě byly opraveny tyto části zahrad:
V rámci této revitalizace se obnovila také zřícená oranžerie. Přiblížíte čtenářům i tuto rekonstrukci?
Od zřícení krovů v roce 1950 až do zahájení rekonstrukce stály v zahradě pouze zbytky opukových stěn. Budova má dvě „skleníková“ křídla a klenutou střední vstupní část, délku 57 metrů a proměnnou šířku 7,5–15 metrů. Jedná se tedy o poměrně velkou stavbu, na jejíž rekonstrukci bylo vynaloženo přibližně 18 milionů korun.
Nejprve bylo potřeba torzo zdí a střední klenuté části očistit od pozdějších dobových nánosů a dozdívek. Je poučné, že cihelná placková klenba nad střední částí v síle pouhých 15 cm vydržela bez střešní krytiny i jakékoliv izolace pokrytá nánosy hlíny a travin po takřka 60 let bez jediné větší trhliny ve výborném stavu. Zato z postranních křídel zůstalo stát jen několik opukových stěn, nezbyly ani parapetní zídky prosklených fasád.
Pro rekonstruování představy o původním stavebním řešení nám nesmírně pomohla dochovalá fotodokumentace. Jednalo se takřka o detektivní práci nad zvětšeninami detailů i celých konstrukcí, které podle fotografií bylo potřeba zkonstruovat, stanovit velikosti a průřezy i technologický postup. Přesto zbylo i množství prvků, jež bylo potřeba podle obdobných staveb vymyslet a navrhnout bez jediného nálezu.
Stavba neměla nikdy sociální zařízení a ani jedinou přípojku. Aby ji bylo možné používat co nejuniverzálněji, podařilo se nám ve skalních nikách za oranžerií vymyslet a zrealizovat jakési betonové „jeskyně“, kam jsme soustředili toalety a technické místnosti potřebné pro provoz ve 21. století.
Stavbu bylo potřeba také izolovat proti chladu a zemní vlhkosti, což jsme provedli co nejméně nápadně. Izolace od terénu je vytvořena větranou mezerou na systému ztraceného bednění „iglú“. Tepelnou izolaci jsme řešili především doplněním vnitřních oken k původnímu šupinovému zasklení a zateplením krovu volně položenou a kdykoliv odstranitelnou vatou. Vše ostatní je postaveno původními postupy za použití základních materiálů: pálené cihly, uleželé vápno, písek, dřevo.
K jakým účelům bude oranžerie nyní sloužit?
Stavba sloužila až do vyhnání benediktinů po roce 1948 jako skleník a zimní uložiště teplomilných rostlin. Architektura oranžerie i její umístění v ose kláštera napovídají, že nešlo jen o užitkovou stavbu – skleník, ale i o místo odpočinku. S oranžerií je zezadu spojena i pískovcová „meditační“ jeskyně.
Současné a budoucí využití oranžerie klášter teprve hledá. Na provozování skleníku s okrasnými parkovými citrusovníky, palmami a oleandry nemá klášter finanční prostředky. V koncepci otevřené klášterní zahrady bude oranžerie sloužit především pro pořádání výstav a přednášek, ale kdo ví, třeba se časem najdou i prostředky pro pěstování teplomilných rostlin. Každopádně prosíme dárce, kteří by mohli přispět přenecháním palmy nebo jiné zajímavé rostliny, aby se nám ozvali.
Více informací o Atelieru M1 architekti naleznete na portálu PROPAMÁTKY v KATALOGU SLUŽEB.