Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
Publikováno
07. 03. 2018Rubrika
Zprávy z regionůTémata
ROŽNOV POD RADHOŠTĚM (VSETÍNSKO) | Za záchranu národopisně cenné lokality Zubrnice a za celoživotní přínos v oblasti tvorby muzeí v přírodě byl na sklonku ledna vyznamenán etnograf František Ledvinka. Cenu mu osobně předal ministr kultury Ilja Šmíd.
František Ledvinka vystudoval etnografii a dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a počátkem 70. let začal pracovat v Okresním muzeu v Ústí nad Labem. Později se stal hlavním hybatelem a iniciátorem možnosti zachování architektonického jádra obce Zubrnice s mnoha cennými stavbami lidové architektury. Zasloužil se o záchranu velkého počtu sídel. V obci založil muzeum v přírodě nazvané Soubor lidových staveb a řemesel. Pod jeho hlavičkou mimo jiné prosadil systematickou záchranu a obnovu historicky hodnotných budov a jejich technických zařízení na celém katastru obce. Projekt zahrnoval také rehabilitaci místní železniční dráhy dnes známé pod názvem Zubrnická museální železnice. „Je to člověk, jehož nejenom praktické, ale i teoretické zkušenosti můžeme zúročit. Myslím si, že za celoživotní dílo si to určitě zaslouží,“ řekl mimo jiné ministr kultury.
Laureát výrazně přispěl k tvorbě metodiky prezentace souboru lidových staveb a k rozvoji muzeí v přírodě jako takových. Na základě svých bohatých a praktických zkušeností zůstává zásadním znalcem v oboru nejen na národní, ale i evropské úrovni. Ocenění převzal v rámci rožnovské konference Poslání a budoucnost muzeí v přírodě v České republice věnované širší problematice prezentace tohoto specifického druhu kulturního dědictví. Cílem mezioborového setkání bylo zhodnocení současného stavu muzeí v přírodě, vytvoření základů nové metodiky a strategie jejich budoucího rozvoje.
Medaile Artis Bohemiae Amicis, v překladu Přátelům českého umění, je české rezortní vyznamenání, kterým od roku 2000 ministři kultury oceňují významné fyzické i právnické osoby, které cílevědomě přispěly nebo přispívají k šíření dobrého jména české kultury v tuzemsku i v zahraničí.
Podrobnosti o ocenění Artis Bohemiae Amicis jsou k dispozici na stránkách MINISTERSTVA KULTURY.