Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
Publikováno
30. 05. 2020Rubrika
Zprávy z regionůTémata
ČESKÁ REPUBLIKA | Legiovlak, pojízdné muzeum československých legií, se 2. června doslova vrací do normálních kolejí. Unikátní souprava se v červnu vydá do Plas, Žatce, Loun, Lovosic a Děčína. V každé železniční stanici uvedených měst bude k vidění necelý týden.
Než bude Legiovlak přístupný návštěvníkům, můžete jej v neděli 31. května spatřit na trati mezi Berounem a Rakovníkem s nově opravenou parní lokomotivou řady 434.2186 z roku 1917. „Společně s Českou televizí připravujeme dokument, který připomene, že až do roku 1920 byli naši legionáři v Rusku na Transsibiřské magistrále, kde bojovali proti bolševikům. Skoro dva roky po válce byla přítomnost českých sil v tomto regionu silným argumentem pro vyjednávání našich diplomatů o konečnou podobu našich hranic,“ říká Jiří Charfreitag, tajemník projektu Legie 100.
Parní vlak vyjede z Berouna v neděli 31. května ve 12 hodin a pokračovat bude se zastávkami pro natáčení ilustračních scén do Zbečna, Roztok u Křivoklátu až do Rakovníka, kam dorazí před 16. hodinou. Parní jízdu mohou zájemci sledovat ze zajímavých míst na trati.
Od úterý 2. června bude Legiovlak zcela přístupný veřejnosti k prohlídkám. Kvůli hygienickým omezením nebude výklad historie probíhat každou hodinu přímo ve vagonech, ale na otevřeném prostranství před jednotlivými vozy, aby mohly být dodrženy předepsané rozestupy. Vnitřní expozici Legiovlaku s řadou zajímavých dobových exponátů si ale každý bude moci projít individuálně.
Expozici v současné době tvoří 13 dobových vagonů, které popisují život a boj legií na Transsibiřské magistrále. Je mezi nimi ozbrojený improvizovaný obrněný vůz s kulomety a kanonem, plošinový vůz s obrněným automobilem Austin, ale také vozy pro ubytování vojáků, jejich dílny, štáby či zdravotní ambulance. V příloze najdete místa a termíny zastávek v letošní sezoně.
Trasa Legiovlaku na červen 2020:
Více informací naleznete na stránkách LEGIOVLAK. Nadační fond Legie 100 spravuje také veřejnou sbírku Pietní projekty související s historií Československa, z níž je financován také projekt Legiovlak. Bližší informace naleznete ve FINANCOVÁNÍ.