Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Celý obsah PROPAMÁTKY je přístupný zdarma. Jen některé části až po přihlášení.
Ještě nemáte svůj účet?
Máte rádi kvalitní obsah? Zapojte se do komunity čtenářů tohoto webu a podpořte jeho další rozvoj.
Publikováno
09. 02. 2022Rubrika
Tipy a inspiraceTémata
DRASTY (PRAHA-VÝCHOD) | Přesun komunity bosých karmelitek Řádu nejblahoslavenější Panny Marie z hory Karmel z pražského Hradčanského náměstí do nového působiště by vystačil na románové zpracování. Na vznik klášterního areálu jsme se zeptali jedné z řádových sester.
Můžete ve stručnosti přiblížit historii areálu?
Nejstarší písemná zmínka o Drastech pochází z roku 1305, kdy tvrz vlastnil Mladota Prosinka z Drast. Od roku 1560 do Bílé Hory patřily Drasty šlechtickému rodu Kinských. V 17. a 18. století zemědělskou usedlost získal řád cyriaků. Od roku 1791 patřilo panství rodině Novotných. V roce 1910 koupila Drasty Vyšehradská kapitula. Po roce 1948 byl zdejší zemědělský statek zestátněn a stal se součástí JZD Klecany–Větrušice. V roce 2015 byly Drasty vráceny v restituci Vyšehradské kapitule a na začátku roku 2018 jsme od ní zemědělský dvůr koupily my, komunita bosých karmelitek.
Lze krátce shrnout důvody vašeho přesunu a volbu zakotvit právě v Drastech?
Více než 200 let měla naše komunita svůj klášter na Hradčanském náměstí v Praze. Ten dostala přidělený v roce 1792 po desetiletém exilu za Josefa II. Svůj původní domov sestry měly na Malé Straně a jeho součástí byla velká zahrada, dnes Vojanovy sady. Na Hradčanech se nacházela pouze malá zahrádka, což je při našem způsobu života velmi obtížné. V posledních letech se k tomu přidal velký hluk z náměstí a přilehlých ulic. Pozemek na přestěhování jsme hledaly 11 let. Drasty nakonec splňovaly téměř všechny naše požadavky na prostor, blízkost Praze a ticho.
Které kroky obnovy byly provedeny a co vás čeká?
Obnova dvora byla rozdělena do tří fází. Ta první z let 2018–2020 spočívala v demolicích rozpadlých budov a opravě takzvaného panského domu (budoucího domu pro hosty, dnes našeho provizorního bydlení) a domu bývalých stájí (dnes bytového domu s 11 byty). Ve druhé fázi se nacházíme nyní, kdy budujeme klášterní kvadraturu s veřejnou kaplí. Součástí toho je oprava staré sýpky a výstavba nových budov. Třetí fáze bude záviset na dostatku financí a bude spočívat v opravě zbylých malých domů v areálu.
Můžete přiblížit zapojení dobrovolníků do projektu a jeho financování?
Kvůli nedostatku financí jsme se rozhodly, že to, co bude možné, si opravíme či obnovíme samy nebo s pomocí brigádníků. Od roku 2018 pořádáme v Drastech brigády, do kterých se bezplatně zapojilo mnoho jednotlivců, rodin i společenství. Základ peněz na obnovu areálu jsme získaly za prodej kláštera na Hradčanech, pravidelnou menší částku dostáváme každý rok v restitučním příspěvku. Na to, co nám chybí, pořádáme sbírky od dobrodinců.
Jaké máte plány s přilehlou zahradou?
Celý areál má necelých sedm hektarů. Jeho součástí je veřejný lesopark před panským domem – ten je již téměř obnoven. Na našem klauzurním pozemku se nachází les, louka, ovocný sad a takzvaná navážka (navezená suť z budování metra Černý Most na začátku 90. let). Když jsme sem přišly, vše bylo zarostlé vysokými kopřivami a náletovými dřevinami, země byla plná skládek. Teď po necelých čtyřech letech je téměř vše obnoveno. Zbývá nám vytvořit zelinářskou a pěstební zahradu a udržovat to, co jsme daly do pořádku.
Více informací naleznete na stránkách KARMELDRASTY.EU.